Ordu

Ordu ili, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kuzeyinde, Karadeniz Bölgesi’nin Orta ve Doğu Karadeniz Bölümü’nde yer alan bir ildir. 1920 yılına kadar bağlı olduğu Trabzon’dan ayrılmış, 4 Nisan 1920 tarihinde il statüsüne kazanmıştır. 2010 TÜİK verilerine göre Ordu ilimizde merkez ilçeyle beraber 19 ilçe, 53 belde ve 481 köy bulunmaktadır.

  • Kuruluş yılı: 1920
  • Nüfusu: 726.183 (2010) (Ordu Merkezi Nüfusu: 148.341)
  • Yüz ölçümü: 5.963 km²
  • Belediye Sayısı: 53 Köy Sayısı: 481

Ordu Tarihçesi

Ordu ili Milattan Önce 400 yılından önce şu anki şehir merkezinin yaklaşık 5 kilometre dışında kalan halk arasında Bozukkale adıyla bilinen alanda ‘Kotyora’ (Kut Yöresi) adıyla kurulmuştur. Kotyora, Kut Yöresi olarak Türkçemize çevrilebilir. Kut Türklerinin MÖ 2500-2400 yıllarında Hazar Gölü çevresinde yerleşikken batıya göçen ve Türkçe konuşan bir kavim olduğunu belirten tarihçiler, “Kut kavminin Türk olduğunu ünlü Sümerolog Prof. Dr. Benna Landsberger, 1937’de yapılan Tarih Kurultayı’nda Atatürk’ün huzurunda bizzat söylemiştir. Pek çok tarihçi Kut Türklerinin kullandığı dilin Ural-Altay dilleri gurubuna dahil olduğunu kabul etmiştir” ifadelerini kullanmaktadırlar.

Ordu Coğrafi Yapı

Ordu il merkezi coğrafi konum olarak 41° kuzey paraleli ve 37° ve 38° doğu meridyenleri arasında, Karadeniz Bölgesi’nin, Doğu Karadeniz bölümünde yer almaktadır. Ordu İlinin kuzey tarafını Kuzey Anadolu dağlarının kıyı sıraları kaplamaktadır. Kıyılara yakın tepelerle başlayan bu dağ sıraları içeri doğru gitikçe yükselir. Ordu, Giresun ve Sivas ilinin birbirlerine komşu olduğu kesimde 3.000 m’yi bulmaktadır. İlin en yüksek noktası Giresun sınırına yakın olan Aşut Obası’ndaki Gönderiç Tepesi’dir.

Ordu İli İklim Özellikleri

Ordu‘da tipik Karadeniz iklimi görülmektedir. Ancak ilin güney kesimlerinden geçen dağ sıralarının azalmasıyla kışın soğuk günlerin sayısı bir iki günü geçmez. İç kesimlere doğru gidildikçe yükseltinin artmasıyla beraber soğuk buralarda daha şiddetli karşımıza çıkar. Kışın iç kesimlerdeki ilçelerde 6 ay boyunca kar yağışı yaşanır. Özellikle merkez yaylalarına çok kar yağmakla beraber şiddetli bir soğuğa da rastlanır. Özellikle Çambaşı yaylası Beşiktaşı yaylası ve Sarı obası yaylası bu soğuk havanın en şiddetli yaşandığı yerlerdir; kar buralarda mayıs ayına kadar yerde kalır.

Paylaş
  • gplus
  • pinterest

Yorum gönder